Nominalizarile la Premiile BAFTA 2018!

In aceasta dimineata, la Londra, actritele Natalie Dormer (Game of Thrones) si Letitia Wright (Black Panther) au anuntat care sunt nominalizatii la Premiile Academiei Britanice de Film din 2018. The Shape of Water a obtinut cele mai multe nominalizari, 12, urmat de Three Billboards Outside Ebbing, Missouri si Darkest Hour, cu 9 fiecare. Blade Runner 2049 si Dunkirk se bjucura de 8 nominalizari, I, Tonya de 5, in timp ce Call Me by Your Name si Phantom Thread au primit 4 nominalizari BAFTA, fiecare.

Cum era de astepatat, veteranul actor britanic Gary Oldman a primit o nominalizare pentru rolul principal din Darkest Hour, dupa ce a castigat duminica Globul de Aur pentru acesta; este favorit la Premiile Oscar din acest an si, dupa parerea mea, va castiga toate Premiile la care va fi nominalizat pentru rolul lui Winston Churchill :)

Image and video hosting by TinyPic

Cea de-a 71-a editie a Premiilor BAFTA va avea loc duminica, 18 februarie 2018 la Royal Albert Hall din Londra si va fi prezentata pentru prima oara de actrita britanica Joanna Lumley (Absolutely Fabulous).

Cel mai bun film

Darkest Hour
Dunkirk
Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Call Me By Your Name

Cel mai bun film britanic

Darkest Hour
The Death of Stalin
God’s Own Country
Lady Macbeth
Paddington 2
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Cel mai bun debut al unui scenarist/regizor/producator britanic

Gareth Tunley (scenarist/regizor/producator), Jack Healy Guttman & Tom Meetman (producatori), The Ghoul
Rungano Nyoni (scenarist/regizor), Emily Morgan (producator), I Am Not a Witch
Johnny Harris (scenarist/producator), Thomas Napper (regizor), Jawbone
Lucy Cohen (regizor), Kingdom of Us

Cel mai bun regizor

Denis Villeneuve, Blade Runner 2049
Luca Guadagnino, Call Me By Your Name
Christopher Nolan, Dunkirk
Guillermo Del, The Shape of Water
Martin McDonagh, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Cel mai bun scenariu original

Jordan Peele, Get Out
Steve Rogers, I, Tonya
Greta Gerwig, Lady Bird
Guillermo Del Toro, Vanessa Taylor, The Shape of Water
Martin McDonagh, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Cel mai bun scenariu adaptat

James Ivory, Call Me By Your Name
Armando Iannucci, Ian Martin, David Schneider, The Death of Stalin
Matt Greenhalgh, Film Stars Don’t Die in Liverpool
Aaron Sorkin, Molly’s Game
Paul King, Simon Farnaby, Paddington 2

Cel mai bun film intr-o limba straina:

Elle
First They Killed My Father
The Handmaiden
Loveless
The Salesman

Cel mai bun actor intr-un rol principal

Daniel Day Lewis, Phantom Thread
Daniel Kaluuya, Get Out
Gary Oldman, Darkest Hour
Jamie Bell, Film Stars Don’t Die in Liverpool
Timothee Chalamet, Call Me By Your Name

Cea mai buna actrita intr-un rol principal

Annette Bening, Film Stars Don’t Die in Liverpool
Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie, I, Tonya
Sally Hawkins, The Shape of Water
Saoirse Ronan, Lady Bird

Cel mai bun actor intr-un rol secundar

Christopher Plummer, All the Money in the World
Hugh Grant, Paddington 2
Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Willem Dafoe, The Florida Project
Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Cea mai buna actrita intr-un rol secundar

Alison Janney, I, Tonya
Kristin Scott Thomas, Darkest Hour
Laurie Metcalf, Lady Bird
Lesley Manville, Phantom Thread
Octavia Spencer, The Shape of Water

Cea mai buna coloana sonora

Blade Runner 
Darkest Hour 
Dunkirk 
Phantom Thread 
The Shape of Water

Cea mai buna scenografie

Roger Deakins, Blade Runner 2049
Bruno Delbonnel, Darkest Hour
Hoyte van Hoytema, Dunkirk
Dan Laustsen, The Shape of Water
Ben Davis, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Cel mai bun montaj

Jonathan Amos, Paul Machliss, Baby Driver 
Joe Walker, Blade Runner 2049 
Lee Smith, Dunkirk  Sidney Wolinsky, The Shape of Water 
Jon Gregory, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Cel mai bun design de productie

Sarah Greenwood, Katie Spencer-  Beauty and the Beast 
Dennis Gassner, Alessandra Querzola – Blade Runner 2049 
Sarah Greenwood, Katie Spencer – Darkest Hour 
Nathan Crowley, Garry Fettis – Dunkirk 
Paul Austerberry, Jeff Melvin, Shane Vieau – The Shape of Water

Cele mai bune costume

Jacqueline Durran, Beauty and the Beast 
Jacqueline Durran, Darkest Hour 
Jennifer Johnson, I, Tonya 
Mark Bridges, Phantom Thread 
Luis Sequeira, The Shape of Water

Cele mai bune make up & coafuri

Donald Mowat, Kerry Warn – Blade Runner 2049 
David Malinowski, Ivana Primorac, Lucy Sibbick, Kazuhiro Tsuji – Darkest Hour 
Debora La Mia Denaver, Deruitha Lee – I, Tonya 
Daniel Phillips – Victoria & Abdul 
Naomi Bakstad, Robert A. Pandini, Arjen Tuiten – Wonder

Cel mai bun sunet

Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

Cele mai bune efecte vizuale

Blade Runner 2049 
Dunkirk 
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi 
War for the Planet of the Apes

Cea mai buna animatie

Coco
Loving Vincent
My Life as a Courgette

Premiul pentru tanara speranta a cinematografiei

Daniel Kaluuya
Florence Pugh
Josh O’Connor
Tessa Thompson
Timothée Chamalet

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>