Nominalizarile la Premiile Oscar 2018!

Image and video hosting by TinyPicPe 23 ianuarie 2018, la Samuel Goldwyn Theater, Tiffany Haddish si Andy Serkis, alaturi de presedintele Academiei, John Bailey, au anuntat nominalizarile la Premiile Oscar 2018! The Shape of Water a obtinut cele mai multe nominalizari, 13, urmat de Three Billboards Outside Ebbing, Missouri cu 9 nominalizari. Dunkirk se afla pe locul 3, adunand 7 nominalizari la Premiile Oscar de anul acesta.

Greta Gerwig este cea de-a 5-a femeie nominalizata la categoria cel mai bun regizor, in istoria de 90 de ani a Premiilor Oscar, dupa Lina Wertmüller (Seven Beauties), Jane Campion (The Piano), Sofia Coppla (Lost in Translation) si Kathryn Bigelow (The Hurt Locker), ultima fiind singura femeie regizor care a castigat Premiul Oscar!

De asemenea, Jordan Peele (Get Out) se alatura celor 4 regizori de culoare nominalizati la Oscar pana acum – John Singleton (Boyz n the Hood), Lee Daniels (Precious), Steve McQueen (12 Years a Slave) si Barry Jenkins (Moonlight), niciunul obtinand mult doritul Premiu.

Cea de-a 90-a editie a Premiilor OSCAR va avea loc duminica, 4 martie 2018 si va fi prezentata pentru a doua oara de Jimmy Kimmel.

Cel mai bun film :

Call Me by Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
Get Out
Lady Bird
Phantom Thread
The Post
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Cel mai bun regizor

Paul Thomas Anderson, Phantom Thread
Guillermo del Toro, The Shape of Water
Greta Gerwig, Lady Bird
Christopher Nolan, Dunkirk
Jordan Peele, Get Out

Cea mai buna actrita

Sally Hawkins, The Shape of Water
Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie, I, Tonya
Saoirse Ronan, Lady Bird
Meryl Streep, The Post

Cel mai bun actor

Timothee Chalamet, Call Me By Your Name
Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
Daniel Kaluuya, Get Out
Gary Oldman, Darkest Hour
Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq.

Cea mai buna actrita intr-un rol secundar

Mary J. Blige, Mudbound
Allison Janney, I, Tonya
Lesley Manville, Phantom Thread
Laurie Metcalf, Lady Bird
Octavia Spencer, The Shape of Water

Cel mai bun actor inr-un rol secundar

Willem Dafoe, The Florida Project
Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Richard Jenkins, The Shape of Water
Christopher Plummer, All the Money in the World
Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Cel mai bun scenariu original

The Big Sick (Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani)
Get Out (Jordan Peele)
Lady Bird (Greta Gerwig)
The Shape of Water (Guillermo del Toro & Vanessa Taylor)
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Martin McDonagh)

Cel mai bun scenariu adaptat

Call Me by Your Name (James Ivory)
The Disaster Artist (Scott Neustadter & Michael H. Weber)
Logan (Scenariul: Scott Frank & James Mangold si Michael Green; Povestea: James Mangold)
Molly’s Game (Aaron Sorkin)
Mudbound (Dee Rees & Virgil Williams)

Cel mai bun film strain

A Fantastic Woman
The Insult
Loveless
On Body and Soul
The Square

Cea mai buna animatie

The Boss Baby, Tom McGrath si Ramsey Naito
The Breadwinner, Nora Twomey si Anthony Leo
Coco, Lee Unkrich si Darla K. Anderson
Ferdinand, Carlos Saldanha
Loving Vincent, Dorota Kobiela, Hugh Welchman si Ivan Mactaggart

Cel mai bun film documentar

Abacus: Small Enough to Jail, Steve James, Mark Mitten si Julie Goldman
Faces Places, Agnes Varda, JR si Rosalie Varda
Icarus, Bryan Fogel si Dan Cogan
Last Men in Aleppo, Feras Fayyad, Kareem Abeed si Soren Steen Jespersen
Strong Island, Yance Ford si Joslyn Barnes

Cea mai buna cinematografie

Blade Runner 2049 (Roger Deakins)
Darkest Hour (Bruno Delbonnel)
Dunkirk (Hoyte van Hoytema)
Mudbound (Rachel Morrison)
The Shape of Water (Dan Laustsen)

Cel mai bun editaj de film

Baby Driver (Jonathan Amos & Paul Machliss)
Dunkirk (Lee Smith)
I, Tonya (Tatiana S. Riegel)
The Shape of Water (Sidney Wolinsky)
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Jon Gregory)

Cel mai bun mixaj de sunet

Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

Cea mai buna editare de sunet

Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

Cele mai bune efecte vizuale

Blade Runner 2049
Guardians of the Galaxy Vol. 2
Kong: Skull Island
Star Wars: The Last Jedi
War for the Planet of the Apes

Cel mai bun make-up si coafuri

Darkest Hour
Victoria & Abdul
Wonder

Cel mai bun design de costume

Beauty and the Beast (Jacqueline Durran)
Darkest Hour (Jacqueline Durran)
Phantom Thread (Mark Bridges)
The Shape of Water (Luis Sequeira)
Victoria & Abdul (Consolata Boyle)

Cel mai bun design de productie

Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water

Cea mai buna coloana sonora originala

Dunkirk (Hans Zimmer)
Phantom Thread (Jonny Greenwood)
The Shape of Water (Alexandre Desplat)
Star Wars: The Last Jedi (John Williams)
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Carter Burwell)

Cel mai bun cantec

“Mighty River” (Mudbound)
“The Mystery of Love” (Call Me by Your Name)
“Remember Me” (Coco)
“Stand Up for Something” (Marshall)
“This Is Me” (The Greatest Showman)

Cel mai bun scurtmetraj

DeKalb Elementary
The Eleven O’Clock
My Nephew Emmett
The Silent Child
Watu Wote/All of Us

Cel mai bun scurtmetraj de animatie

Dear Basketball
Garden Party
Lou
Negative Space
Revolting Rhymes

Cel mai bun scurtmetraj documentar

Edith+Eddie, Laura Checkoway si Thomas Lee Wright
Heaven Is a Traffic Jam on the 405, Frank Stiefel
Heroin(e), Elaine McMillion Sheldon si Kerrin Sheldon
Knife Skills, Thomas Lennon
Traffic Stop, Kate Davis si David Heilbroner

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.